Miłość platoniczna, na czym polega?

Miłość platoniczna

Miłość to temat, który nigdy nie zejdzie z listy najbardziej interesujących kwestii. Niezależnie od wieku, statusu, płci i narodowości, wszyscy jesteśmy niewolnikami miłości! Największym utrapieniem, znanym szczególnie z lat nastoletnich i wczesnej młodości (chociaż miłość platoniczna może przytrafić się w każdym wieku) jest ten rodzaj uczucia, które nie ma szans na wzajemność. Dowiedz się, na czym polega miłość platoniczna i co dokładnie oznacza to określenie! Oto niezbędne informacje!

Miłość platoniczna, czyli jaka?

Zanim przejdziemy do definicji i poznamy wszystkie informacje, pozwólmy sobie na odrobinę luźnych skojarzeń. Zapewne nieraz spotkałeś się z określeniem miłość platoniczna. To określenie bardzo często pojawia się w odniesieniu do nastoletnich uniesień serca do znanych twarzy: gwiazd kina lub sceny muzycznej. Chociaż każdy zakochany ma świadomość, że nigdy nie spotka tej osoby na żywo, to nie jest w stanie zrezygnować z szybkiego bicia serca i nieustannego myślenia na temat swojego idola. To właśnie wtedy obserwujący nas starsi, którzy taką miłość zapewne również kiedyś przeżyli, kiwali głowami i śmiali się, że opanowała nas miłość platoniczna!

To samo określenie na miłość pojawia się również w przypadku miłości tragicznej i nieszczęśliwej, co, jak się później przekonasz, teoretycznie nie ma nic wspólnego z definicją powstałą z myśli Platona. Tak się jednak przyjęło, bo skoro nieszczęśliwa miłość, to brak możliwości na połączenie fizyczne. Pozostaje nam więc wyłącznie wymiar platoniczny – duchowy. W dodatku tylko z jednej strony. Czy jest coś bardziej dramatycznego w normalnym życiu człowieka od nieszczęśliwej miłości? Chyba tylko nieudane małżeństwo. To jeszcze nie koniec dywagacji, w jakim zakresie można używać wyrażenia miłość platoniczna. Co, jeśli za stworzeniem związku stoi uzasadniony interes? Wtedy jest to po prostu małżeństwo lub związek z korzyściami, gdzie nie ma miejsca na żaden rodzaj miłości. Natomiast, kiedy para decyduje się na wspólne życie i dwójkę ludzi łączy prawdziwa miłość, jednak z różnych przyczyn bliskość fizyczna nie jest w ich zakresie, to zdecydowanie jest to miłość platoniczna.

Według informacji płynących z obserwacji społeczeństwa i definicji, jakich wiele, można stwierdzić, że platoniczne uczucie to również to, które łączy dwójkę zakochanych rozdzielonych przez odległość. Związek na odległość jest chyba najbliższy klasycznej definicji miłości platońskiej, pod warunkiem, że kochankowie nie spotykają się od czasu do czasu na miłosne igraszki.

Jak widzisz, jedno wyrażenie może kryć w sobie wiele znaczeń. Gdzie szukać informacji, czy jest to nieodwzajemniona miłość, czy może jednak więź duchowa między dwojgiem ludzi? Znaczenie temu określeniu możemy nadać na podstawie własnych doświadczeń, ponieważ rodzajów miłości platonicznej wyróżniono sporo. O tym powiemy sobie za chwilę.

Historia nieszczęśliwej miłości

Z łatwością można się domyślić, że miłość platoniczna wzięła swoją nazwę od Platona, greckiego filozofa. Platon poświęcił wiele refleksji na temat miłości platonicznej, w wyniku czego stworzył trzy podziały, które definiują rodzaje miłości. Nie miłości platonicznej, a miłości jako takiej. Podział ten stanowi podstawę do dalszych rozważań. Idąc zgodnie z myślą Platona, wyróżniamy:

  • Eros, czyli miłość czysto fizyczną. To wszystkie kwestie, które obejmują fizyczne zafascynowanie drugą osobą i chęć kontaktu fizycznego, do którego oczywiście dochodzi. Według Platona o tym uczuciu decyduje zmysł powonienia. To właśnie zapach drugiej osoby decyduje o tym, jak bardzo się nam ona spodoba. Ta teoria ma swoje odniesienie również dzisiaj. Wiele uwagi poświęca się feromonom, które uznawane są za naturalny zapach człowieka, który jest w pewnym stopniu indywidualny dla każdego z nas. Stężenie feromonów w organizmie decyduje ponoć, jak bardzo jesteśmy atrakcyjni dla płci przeciwnej. Nie tak dalekie od twierdzeń Platona, prawda?
  • Philos tłumaczone jest z kolei jako przyjaźń. Ten rodzaj miłości wyróżniony przez Platona najbardziej kojarzy się z miłością platoniczną, jednak nie tłumaczy całkowicie wszystkich jej wymiarów. Miłością Philos można darzyć swoją rodzinę lub przyjaciela. To miłość, która nie wiąże się z pożądaniem.
  • Agape to miłość idealna. Taka, którą możemy czuć do Boga. Czysta i bezinteresowna. Ten rodzaj miłości również możemy czuć do innych ludzi, jednak w tej relacji główną odgrywa Bóg. To dzięki miłości do Boga jesteśmy w stanie czuć Agape również do bliźniego.

Można uznać, że myśli Platona mają poniekąd odzwierciedlenie w rzeczywistości. Czas, jaki filozof poświęcił na owe rozmyślania, został doceniony i tak oto platoniczna miłość przyjęła się w świadomość społeczeństwa, zostawiając nazwę nawiązującą do imienia myśliciela. Jaka jest zatem definicja miłości platonicznej? Czy w ogóle da się jednoznacznie określić uczucie? Definicja jako taka tłumaczy, że platoniczna miłość to związek duchowy między dwojgiem ludzi, którzy rezygnują z fizycznej bliskości. W praktyce jednak ten rodzaj miłości rozumiany jest na wiele sposobów.

Rodzaje miłości platonicznej

Chociaż potocznie mówi się, że miłość platoniczna to taka, która jest pozbawiona kontaktu fizycznego, w rzeczywistości to jedno określenie ma wiele rodzajów. Wszystko przez to, że brak kontaktu fizycznego między dwojgiem ludzi może być spowodowany z zupełnie różnych powodów. Wyjaśnijmy je sobie.

  • Nieszczęśliwa miłość jednostronna to rodzaj miłości, który choć raz w życiu przydarzył się każdemu z nas. Kochamy nasz obiekt westchnień, ale on zdaje się zupełnie nas nie zauważać lub, co gorsza, wybiera kogoś o zupełnie odmiennej naturze. Podświadomie wiemy, że nie mamy szans na połączenie się z drugą stroną w szczęśliwym związku, ale nie możemy zdusić w sobie nadziei.
  • Innym rodzajem jest tak zwana platoniczna znajomość. To określenie jest zarezerwowane dla dwójki ludzi, którzy żyją ze sobą lub obok siebie, ale z różnych względów nie zdecydowali się na współżycie.
  • Na pytanie milosc platoniczna, czyli jaka najczęściej odpowiada się, że to taka miłość, w której obiekt westchnień stanowi osoba, do której nie mamy dostępu, najczęściej gwiazda kina lub telewizji.
  • Więź duchowa, której nie można skonsumować poprzez seks, to również forma miłości platonicznej. W ten sposób określa się często związki na odległość lub takie, w których kochankowie nigdy się nie spotkają. Przykładem może być małżeństwo kobiety ze skazanym na dożywotnie więzienie mężczyzną, co zdarza się znowu nie tak rzadko.

Na przestrzeni czasu miłość platoniczna zyskała wiele nowych form. Platon być może nie zgodziłby się z wieloma założeniami obecnie, ale przyjęły się one w społeczeństwie tak głęboko, że raczej pozostaną tak rozumiane już raczej na zawsze. Co miało wpływ na tak duże zmiany i rozszerzenie tego pojęcia na tak dużą skalę? Informacje historyczne szybko wyjaśniają tę kwestię. Myśli platońskie nie były w zgodzie z ideą chrześcijaństwa, gdzie miłość ogólnie była rozumiana jako coś czystego i bezinteresownego. Z kolei ustanowiony przez Platona Eros, czyli miłość fizyczna uznawana była za coś nieczystego i niegodnego człowieka pragnącego żyć w zgodzie z Bogiem. Kontakt fizyczny został uznany za akt brudny i konieczny jedynie do reprodukcji, dlatego platoński podział miłości zamienił się w jedno: miłość platoniczną. Uczucie wzniosłe, czyste i świadomie odarte z cielesnej nieczystości.

Jak wiemy z historii, filozofie i myśli przewodnie często się zmieniały, z reguły obierając zupełnie odmienny kierunek do filozofii poprzedniego stulecia. Nic więc dziwnego w tym, że pojęcie platonicznego uczucia tak bardzo zmieniło swoje znaczenie.

Miłość platoniczna, czy jest szczęśliwa?

Nietrudno się domyślić, że miłość bardzo często niesie ze sobą również negatywne emocje i często długotrwały ból. Każdy rodzaj miłości platonicznej wiąże się z uczuciem niepełnym w jakiś rodzaj kontaktu, który pozostawia po sobie niedosyt. Uczucie braku, tęsknota za fizycznym kontaktem często mogą przerodzić się w długotrwały smutek, który kończy się dopiero w momencie wypalenia się silnego uczucia. Czy zatem miłość platoniczna może być szczęśliwa? Jeżeli podzielimy ją na chwile, to z pewnością pozostanie nam w pamięci wiele uniesień i uczucia szczęścia w sercu. W końcu nic tak nie dodaje skrzydeł, jak nadzieja i nic tak nie ucina skrzydeł, jak tej nadziei brak.

Mimo że definicja miłości platonicznej jest złożona i można tłumaczyć ją na wiele sposobów, to nietrudno zauważyć, że jest duże prawdopodobieństwo, że sami również przeżyliśmy tego rodzaju miłość w swoim życiu. Cierpienie w miłości jest nieuniknione. Od dawna mówi się także, że miłość nieodwzajemniona często poprzedza tę, która jest spełniona. Przynajmniej jest więc ta nadzieja, że za nasze cierpienie spotka nas coś dobrego.

Nieszczęśliwa miłość, jak sobie z nią radzić?

Nie trzeba naukowych informacji, by wiedzieć, że nieodwzajemnione uczucie jest w stanie złamać najsilniejszego człowieka. Czy istnieje sposób, by poradzić sobie z miłością platoniczną do osoby, która nigdy nie odpowie nam tym samym uczuciem oddana? Nie ma na to recepty ani leku, który odejmie ból w jednej chwili. Do wyleczenia z miłości potrzeba czasu i niejednokrotnie walki z samym sobą. Można jednak złagodzić ból. Skro serce nie sługa, trzeba pomóc sobie mózgiem, który często bywa bardziej racjonalny. Chociaż nie zawsze.

  • Nie odbieraj sobie marzeń, ale nie zapominaj również o życiu doczesnym. Wychodź z przyjaciółmi, dbaj o swój rozwój i nie zaniedbuj obowiązków. W końcu nie samą miłością człowiek żyje.
  • Przenieś swoje emocje na sztukę. Nawet jeśli Twoje ręce są drewniane, a poezja wychodzi raczej pokraczna, to przelanie uczuć na papier lub wyśpiewanie ich do brzdąkania na gitarze pomaga oczyścić nieco ducha.
  • Nie zamykaj się na innych. Nawet jeśli bardzo kochasz pewną osobę, nie odrzucaj tych, dla których Ty jesteś ważny. Nie mówimy tu o zakochiwaniu się na siłę. Po prostu siedząc samemu w domu i rozpaczając, możesz przegapić kogoś, kto z łatwością mógłby wyleczyć Twoje zbolałe serce.
  • Nie warto robić sobie fałszywych nadziei. Jeśli mimo naszych starań ktoś nie zwraca na nas uwagi, to raczej się to już nie zmieni. Podobnie jest w kiepskim związku. Nie warto tkwić w czymś takim na siłę. Wbrew pozorom o wiele łatwiej się pozbierać po rozstaniu, niż żyć w toksycznej relacji.
  • Zdecydowanie lepiej nie marnować czasu na przesiadywanie na portalach społecznościowych. Takie działanie jest uzasadnione wyłącznie, kiedy szukasz nowej znajomości. Jednak zwykle polega na reagowaniu płaczem na każde działanie obiektu westchnień, nieustanne obserwowanie osób, z którymi się umawia i robienie różnych dziwnych rzeczy, na które szkoda czasu.
  • Przede wszystkim pamiętaj, że pewnych rozczarowań w życiu nie da się uniknąć. Nie mają one jednak nic wspólnego z Twoimi wadami. Z reguły w chwilach załamania jesteśmy skłonni wyolbrzymiać swoje kompleksy, a to tylko sprowadza nas jeszcze bardziej do dołu. Tak samo, jak każdy z nas musi przeżyć nieszczęśliwą miłość, tak duże szanse ma na miłość spełnioną. Powodzenie w miłości odwzajemnionej to już inna para kaloszy. Efekt zależy najbardziej od naszego zaangażowania i pracy, jaką wkładamy w związek.

Chociaż definicja miłości platonicznej jest bez wątpienia złożona, to z pewnością możemy przyznać, że każdy z nas doświadczył takiego uczucia w swoim życiu. Czy wspominamy ją dobrze, czy z bólem? W większości to po prostu sentyment, który rozlewa się ciepłem w sercu na wspomnienie nas samych dawniej. Każdy ma swoją własną historię i każdego miłość, odwzajemniona lub nie, jest indywidualna i piękna w wyjątkowy sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *