Bezpieczne randki, z jakich portali korzystać?

Bezpieczne randki

Randki online dziś nie są już niczym niezwykłym. Poznawanie ludzi w internecie od dawna przestało być nowością, a popularne serwisy są na tyle powszechne, że z reguły nie zastanawiamy się nad bezpieczeństwem w sieci. Niestety rozwój cyfryzacji wiąże się z coraz lepszymi sposobami na oszustwa, przekręty i manipulacje. Romansując w internecie, możesz narazić się na niebezpieczeństwo, a także paść ofiarą wyłudzenia danych, Dowiedz się, jak bezpiecznie umawiać się w internecie. Z jakich portali najlepiej korzystać? Co robić, by randka była bezpieczna?

Bezpieczne randki – najważniejsze zasady

Jak bezpiecznie randkować w sieci? Czy możliwe są 100% bezpieczne randki online? Nigdy nie mamy pewności do tego, kto kryje się po drugiej stronie ekranu i jakie są jego zamiary wobec nas. Przez internet możemy paść ofiarą niebezpiecznych ludzi, którzy planują naruszyć nasz dobrostan fizyczny, psychiczny oraz materialny. Niestety nieumówienie się na randkę w realu po wymianie wiadomości online nie gwarantuje, że osoba, z którą rozmawialiśmy, nie ma wystarczających informacji, które mogą w jakiś sposób zadziałać na naszą szkodę. Jakie podstawowe zagrożenia wynikają z udostępniania danych (często również nieświadomie) w internecie?

 • Informacje na temat Twojej pracy lub miejsca zamieszkania mogą dać początek niebezpiecznej znajomości ze stalkerem, osobą nękającą na różne sposoby, na przykład szantażującą lub nachodzącą w miejscach prywatnych.
 • Osoba, która ma w posiadaniu Twoje zdjęcie może użyć go na stronach z treściami dla dorosłych lub bezprawnie podszywać się pod Twoją tożsamość.
 • Znając nasze hasła do kont mailowych czy portali społecznościowych, osoba niepowołana może wykorzystać je do zdobycia danych dotyczących również naszych kont bankowych. W ten sposób może pozbawić nas środków do życia bez bezpośredniego kontaktu!
 • Spotykanie się w nieodpowiedzialny sposób w realu z osobą nieznajomą grozi wykorzystaniem seksualnym, utratą portfela i innych cennych rzeczy, które masz przy sobie.

Chociaż wszyscy poniekąd zdajemy sobie sprawę ze wszystkich wyżej opisanych zagrożeń, to nie dopuszczamy do siebie myśli, że one naprawdę dzieją się bardzo często. Każdego dnia ktoś pada ofiarą gwałtu, napaści, czy złodziejstwa. Nie znaczy to, że mamy zamknąć się w czterech ścianach i nie spotykać się z żadnymi ludźmi. Wystarczy jedynie przestrzegać kilku zasad, które większości są pewnie znane. Pewne dobre przyzwyczajenia mogą uchronić nas przed wielką katastrofą w decydującym momencie. Lubisz randki w sieci i cieszysz się na możliwość poznawania nowych ludzi? Kochasz weekendowe imprezy w klubach? Nie rezygnuj z nich! Wystarczy, że odpowiednio zadbasz o swoje bezpieczeństwo.

 • Korzystanie ze sprawdzonych portali do randkowania z pewnością uchroni Cię przed wykorzystaniem danych (zaznaczamy, że masz możliwość usunięcia lub ograniczenia wykorzystywania danych przez portale), ale nie uchroni przed ludźmi, którzy mają złe zamiary. Nikt nie ma wypisane na czole, że jest złodziejem, czy gwałcicielem. Co więcej, seryjni mordercy znani byli w społeczności jako nadzwyczaj mili ludzie.
 • Czasami ktoś wydaje nam się idealny i mamy ochotę zapomnieć się i oddać całkowicie wirowi miłości. Proszę bardzo, tylko mniej oczy otwarte. Unikaj osób, które często wspominają, że brakuje im pieniędzy albo, które wmawiają Ci, że zakochały się od pierwszego wejrzenia i natychmiast chcą ślubu. To pierwszy krok do zostania oszukanym.
 • Na potrzeby tego artykułu staraliśmy się wyznaczyć ogólne zasady bezpieczeństwa w trakcie umawiania się z nieznajomymi, natomiast nie przewidzieliśmy, że na dobro drugiej strony randki można czyhać również w biały dzień w miejscu tak tłocznym, jak stadion narodowy w Warszawie zimą. Miejsca znane jako bezpieczne usypiają naszą czujność, tymczasem wystarczy wyjść do toalety i zostawić napój, by ktoś dosypał tam otumaniające substancje, które sprawią, że nie będziemy w stanie sprzeciwić się woli porywacza. Nawet w otoczeniu dziesiątek osób, które mogłyby nam pomóc. Trzeba zdawać sobie sprawę, że drinka, czy innego napoju naprawdę nie można zostawiać bez nadzoru.
 • Mimo zagrożeń, miejsca publiczne i pełne ludzi, nawet w godzinach nocnych, wciąż są najbezpieczniejsze do wybrania ich na randkę. Po skończonym spotkaniu warto wrócić do domu samemu, taksówką lub busem, nie udając się do domu nowo poznanej osoby, a także nie zapraszając jej do siebie. Nawet jeśli jest między Wami chemia, wciąż nie masz pewności, jakie zamiary ma wobec Ciebie druga strona. Istotnie może to być chęć wspaniałego romansu, a może nie. Odrobina rozczarowania nie boli tak bardzo, jak puste konto w banku, czy ogołocony z cennych przedmiotów dom.
 • Staraj się informować najbliższe osoby, że wychodzisz i o której mniej więcej można się Ciebie spodziewać. Wystarczy notka na lodówce dla współlokatorów, czy SMS do rodziny. W ten sposób umożliwisz im szybką reakcję, gdyby coś się z Tobą stało i zwiększasz swoje szanse na wyjście cało z opresji.

To tyle, jeśli chodzi o zagrożenia, które mogą spotkać nas bezpośrednio, kiedy umawiamy się z nieznajomymi z sieci. Chociaż większość randek z sieci kończy się dobrze (najwyżej złamanym sercem), to dobrze jest nie lekceważyć również tych negatywnych możliwości. Ostrożność niewiele kosztuje, a może zrobić dużo dobrego. Nie trzeba od razu popadać w paranoję, to również nie jest wyjście. Najprościej: Traktuj siebie i dbaj tak, jak o najlepszego przyjaciela. Wtedy będziesz wiedział, jak należy postępować.

Natomiast w ostatnich latach pojawiła się jeszcze jedna grupa zagrożeń, na które jesteśmy narażeni wszyscy, bez względu na to, czy umawiamy się na randki online, czy nie. Mowa o kradzieży danych. Kiedy Ty będziesz swobodnie surfował po internecie, ktoś inny zgromadzi cenne informacje na temat Twoich danych osobowych. Czy wyrażanie sprzeciwu wobec przetwarzania danych wystarczy, by zapewnić sobie bezpieczeństwo w sieci?

Przetwarzanie danych w celach marketingowych

Pliki cookies są bezpośrednio związane praktycznie z każdą stroną internetową, którą przeglądasz lub klikasz. Chociaż wyrażanie zgody na przetwarzanie danych osobowych brzmi dość przerażająco, w praktyce firmy nie wykorzystują Twoich danych w nielegalnych celach i nie działają na Twoją szkodę. Dane przetwarzane są w następujących celach:

 • Określeniu preferencji użytkownika, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie treści na stronie.
 • Informacje dotyczące danych osobowych sprawiają, że reklama w pełni odpowiada zainteresowaniom użytkownika.
 • Wiedza na temat Twoich preferencji pozwala na odpowiednie dobranie grupy docelowej w celach marketingowych.
 • Portale umożliwiające randki w sieci wykorzystują dane osobowe w celu określenia Twoich preferencji dotyczących płci przeciwnej. Na podstawie pozyskanych przez serwis danych osobowych znajdziesz idealnie dopasowaną do siebie randkę.
 • Strony internetowe nie powinny wymagać od Ciebie takich danych jak numer konta bankowego, hasła do kont ani danych dotyczących miejsca zamieszkania (ulica i numer domu).
 • Wszelkie informacje, które udostępniasz do przetwarzania w celach marketingowych, są wybierane przez Ciebie i w każdej chwili masz możliwość usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Jak widzisz, żadne z nich nie naruszają Twoich praw i zasad bezpieczeństwa. Co więcej, wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych w następujących celach jest dobrowolne i w każdej chwili masz możliwość sprostowania, usunięcia lub ograniczenia możliwości przetwarzania Twoich danych. Cofnięcie zgody w dowolnym momencie jest zgodne z prawem, natomiast musisz mieć świadomość tego, że skorzystanie z możliwości sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych nie powoduje cofnięcia działań, które miały miejsce w przypadku trwania zgody. Tak więc reklamy, usługi i treści wciąż będą dopasowane do Twoich wymagań na podstawie wcześniejszych ustaleń. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania znajdziesz na stronie swojej przeglądarki w zakładce pomoc.

W pośpiechu i przyzwyczajeniu do towarzystwa plików cookies możemy nie zwrócić uwagi, kiedy nasze dane wpadną w niepowołane ręce. Strony w sieci z reguły informują o przetwarzaniu danych i pytają o zgodę. Przeglądając niesprawdzone strony w internecie, masz dużą szansę, że Twoje dane nie zostaną wykorzystane w celach marketingowych. Ponadto, to nie jedyna pułapka. Znacznie prościej jest dostać się do Twoich danych na inne sposoby. Jak się przed tym chronić?

 • Korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych stron. Zwłaszcza jeśli zawierają one chwytliwe treści, między innymi portale randkowe, czy strony z filmami dla dorosłych.
 • Wszelkie oszukane strony internetowe można łatwo przejrzeć, wpisując w wyszukiwarkę Google adres danego portalu. Ludzie, których dobro osobiste zostało naruszone, chętnie dzielą się negatywnymi komentarzami w sieci i nawet najlepszy oszust nie jest w stanie zapanować nad lawiną szczerych opinii. Weryfikowane w ten sposób strony są bezpieczniejsze i masz pewność, że nie zostaniesz oszukany już na wstępie randkowania online.
 • Nie klikaj podejrzanych linków, które ktoś wysyła Ci w wiadomości na Facebooku. Bardzo często zawierają one wirusy, których zadaniem jest kradzież Twoich danych z komputera.
 • Regularnie zmieniaj hasła dostępu do skrzynki mailowej, konta bankowego i kont na portalach społecznościowych. To właśnie przez nie hakerzy mają szansę na zdobycie Twoich prywatnych danych.
 • Nie podawaj szczegółowych informacji na swój temat nowo poznanej osobie w internecie. Często zapominamy o tym, że osoba po drugiej stronie może nie mieć czystych zamiarów.
 • Podobnie jak drinka, nigdy nie zostawiaj swojego telefonu lub laptopa bez nadzoru. Zwłaszcza jeśli obok siedzi osoba, którą dopiero co poznałeś.
 • W celu bezpieczeństwa nie umieszczaj swoich prywatnych zdjęć na stronach, których wiarygodności nie jesteś w 100% pewien. Dodatkowo nie dziel się zdjęciami, które w jakiś sposób mogą negatywnie wpłynąć na Twoją opinię publiczną, czy życie zawodowe. Dla większego bezpieczeństwa nie zaleca się również przechowywania wrażliwych treści oraz plików na komputerze lub telefonie.
 • Pamiętaj, by chronić przede wszystkim takie dane, jak skany dowodu osobistego, rachunki bankowe, czy wszelkie dowody przelewów. Takich informacji najlepiej nie trzymać na nośnikach elektronicznych, ponieważ w momencie utraty telefonu lub komputera możemy stracić znacznie więcej, na przykład wszystkie pieniądze z konta bankowego.
 • Blokadę lub hasło warto również mieć na swoim telefonie, by ochronić się w razie bycia ofiarą złodzieja.
 • Warto znać prawa zastrzeżone oraz możliwości sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Najmniej narażony na oszustwo jest ten, kto zdaje sobie sprawę z czyhających zagrożeń.

Jeżeli masz wrażenie, że dany portal randkowy lub jakakolwiek inna strona w sieci narusza Twoje prawa dotyczące danych, masz prawo zgłosić się do Urzędu Ochrony Danych Osobowych w celu wniesienia skargi. Podejrzenie o kradzieży prywatnych danych znajdujących się w plikach na komputerze lub portalach internetowych daje Ci prawo również do zgłoszenia tego faktu na policję. Pamiętaj, że przetwarzanie danych poprzez prowadzenie marketingu bezpośredniego nie narusza Twoich praw. Jednak włamanie na prywatny mail, czy konto na portalach randkowych nie odbywa się w zgodzie z prawem i należy zgłosić to do odpowiednich organów.

Randki w sieci dają dużo radości i często otwierają drogę do naprawdę interesujących znajomości. Poza poszukiwaniem tej idealnej osoby warto również skupić się na tym, by randki te były bezpieczne i nie zakończyły się dla nas stratą, nie tylko emocjonalną. Przestrzegając kilku prostych zasad, z łatwością zadbasz o własne bezpieczeństwo i komfort. Ochrona własnej prywatności, a szczególnie prywatnych danych, to dzisiaj podstawa, której należy przestrzegać dla własnego dobra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *