Fwb, czyli Friends With Benefits! Czy to ma sens?

Fwb, czyli Friends With Benefits

Bez względu na to, czy jesteśmy w stałym związku, czy w trakcie oczekiwania na wspaniałą relację z drugą połówką, wszyscy marzymy o tym, by było idealnie! Jak w praktyce wygląda idealna relacja? Dla każdego definicja jest oczywiście inna. Być może dlatego tak trudno jest wytrzymać w stałych związkach? Czy w relacji friends with benefits możemy być szczęśliwsi?

Fwb, co to znaczy?

Fwb, czyli friends with benefits! Większość z nas kojarzy to pojęcie ze znanego filmu z Milą Kunis, który zrobił swego rodzaju szum w sieci i rozkręcił dyskusje na temat przyjaźni dla korzyści. Tak w wolnym tłumaczeniu rozumie się to słynne określenie. Z kolei w praktyce oznacza to luźny związek dwójki ludzi. Na tyle luźny, że nie łączą ich żadne stałe relacje, czy nudne zasady typowe dla stałego związku. Zasady są proste: Lubimy się, a jeszcze bardziej lubimy ze sobą sypiać. To wszystko. Żadnych obiadków u mamusi, żadnych zaręczyn, ślubów i innych czynników męczących. Możesz żyć pełnią życia i bez zobowiązań sypiać z osobą, która niesamowicie Ci się podoba, z którą możesz pogadać o wszystkim, i która nie będzie suszyła Ci głowy, że cały weekend balujesz z kolegami. W drugą stronę jest równie przyjemnie. Kobieta nie musi siłować się z zazdrosnym partnerem, może poświęcać nieograniczone ilości czasu na własne pasje lub błogie lenistwo w gronie przyjaciół. Brzmi idealnie, prawda? Czy taki scenariusz jest jednak w ogóle możliwy?

Mimo że Polska z deklaracji jest krajem konserwatywnym, to samo społeczeństwo nie odbiega praktykami od krajów bardziej wyzwolonych. Co prawda bardziej się z tym ukrywamy, ale raczej nie nabierzesz nikogo, że seks Cię nie dotyczy. Mało kto da się nabrać również na to, że w polskich związkach nie pojawia się wątek zdrady, a swing jest jedynie wymysłem obcokrajowców. Można więc spokojnie być pewnym, że i pary Fwb się u nas zdarzają. Pewnie nawet dość często. Zastanówmy się, jakie są wady i korzyści czerpane w związku z korzyściami, by móc pomyśleć, co skłania ludzi do angażowania się w tego typu relacje.

Wady i zalety relacji friends with benefits

Jako że jesteśmy optymistami, zaczniemy od korzyści. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy wejść w relację Fwb, te punkty mogą Cię do tego przekonać!

  • Układ friends with benefits pozwala na totalny egoizm. Chociaż czerpiesz cielesną przyjemność, to w tej relacji Ty jesteś na pierwszym miejscu, niezależnie od płci.
  • Omijają Cię wszelkie nudne lub kłopotliwe sytuacje, takie jak obiadki u teściowej, czy spotkania rodzinne.
  • Z drugą stroną tego magicznego związku dogadujesz się jak z najlepszym kumplem. Nigdy się razem nie nudzicie, a nawet jeśli nie za bardzo interesuje Was własna osobowość i tak macie co robić.
  • Relację dla korzyści teoretycznie łatwiej jest zakończyć, niż stały związek, w którym miłość i przywiązanie do partnera, nawet jeśli zamieni się w przyzwyczajenie, wciąż utrudnia zerwanie relacji.
  • Obie strony związku są w równym stopniu zadowolone. Masz z kim spędzać czas i nie masz problemów, żeby odwołać spotkanie na rzecz swoich własnych spraw. Zaufani partnerzy dla korzyści nie robią sobie wyrzutów o takie rzeczy.
  • Przyjaźń dla korzyści jest szczególnie atrakcyjna dla tych, którzy nie są najlepsi w tworzeniu trwałych relacji klasycznego typu. Po co masz nieustannie ranić płeć przeciwną lub ukrywać się ze swoim stylem życia, skoro możesz od początku postawić na szczerość i luźną relację.

Trzeba przyznać, że korzyści płynące z przyjaźni dla korzyści są znaczne. To fajna relacja dla wszystkich, którzy są skupieni na sobie, i których mało interesują informacje na temat życia rodzinnego. Nie ma nic złego w pragnieniu zachowania wolności i nie wiązania się na stałe. Dojrzały związek to nie tylko przyjemność, ale również sieć wyrzeczeń i kompromisów, na które nie jesteśmy gotowi, zwłaszcza w młodym wieku. Po garści pozytywnych informacji czas na trochę mniej optymistycznych zdań. Z jakimi negatywami wiąże się relacja typu Fwb?

  • W praktyce często, o ile nie zawsze, jest tak, że któraś strona zakochuje się i ma nadzieję na trwały związek. Druga strona po usłyszeniu takiej informacji może być zaskoczona lub zakłopotana. Nie bez powodu mówi się, że przyjaźń damsko-męska nie istnieje. Relacja typu: interesuje mnie tylko seks, nigdy nie trwa długo, a jeśli trwa, to znaczy, że kochankowie mają się ku sobie lub jedna ze stron dba, by ogień nie wygasł.
  • Nawet najbardziej tolerancyjne osoby nie zawsze potrafią dobrze radzić sobie z zazdrością, nawet jeśli na początku utrzymują, że typem zazdrośnika nie są. Może być ciężko godzić się na wypożyczanie partnera innym, zwłaszcza że w takiej relacji nie mamy prawa do zakazywania kontaktu z innymi. Oczywiście wymiar relacji określacie na początku. Również te rzeczy powinno się ze sobą uzgodnić.
  • Brak zasad w relacji, nawet czysto przyjacielskiej, może prowadzić do nieporozumień, które mogą negatywnie wpłynąć na stosunek i zaufanie przyjaciół lub partnerów wobec siebie. Im mniej ze sobą rozmawiacie, tym częściej mogą pojawiać się nieporozumienia. Wszystko zależy od stopnia zażyłości.
  • Przyjaźń z erotycznymi korzyściami nie oznacza, że druga strona naprawdę jest Twoim przyjacielem. Nie ustalaliście przecież, że będziecie się wspierać, czy nawzajem słuchać. Jeżeli poza seksem nie będzie łączyła Was żadna relacja, w pewnym momencie którejś ze stron może doskwierać samotność. Seks nie zaspokoi wszystkich potrzeb, jakie pojawiają się wśród ludzi.

Wyżej wymienione wady poniekąd zakładają ciemny scenariusz, ponieważ wiele tak zwanych przyjaźni z korzyściami kończy się prawdziwym związkiem, który zostaje na całe życie, jakkolwiek bajkowo by to nie brzmiało. Nikt nie powiedział, że miłość musi zaczynać się w określony sposób. Dla jednych z nas jest to po prostu uderzenie młotem i wieczne oddanie, a drudzy potrzebują znacznie więcej czasu. Można również pokusić się o inne porównanie: jedni biorą od razu towar, który im się podoba, a drudzy wymagają długiej fazy testów. Może to nienajlepsze porównanie, ale z pewnością bardzo obrazowe. Czasami po prostu najpierw pojawia się pożądanie, któremu ulegamy, a dopiero potem przeradza się to w stały związek i prawdziwą miłość. W końcu tylko w bajkach potrafią zakochać się bez znajomości drugiej osoby, bo stan majątkowy i wygląd ciężko uznać za wystarczające informacje. Czasami, szczególnie zranieni przez poprzednich partnerów, chcemy się upewnić, że osoba, która tak bardzo nam się podoba, faktycznie jest godna zaufania.

Gdzie szukać partnera tylko do seksu?

Swoje zainteresowania i preferencje nietrudno określić. Znacznie bardziej skomplikowane jest podzielenie się nimi ze światem oraz znalezienie osoby, która wszystkim wymaganiom sprosta. W dodatku my również musimy sprostać preferencjom i oczekiwaniom tej drugiej strony, również w przypadku relacji wyłącznie seksualnej. Czy jest zatem możliwe, by znaleźć sobie idealnego partnera do relacji bez zobowiązań? Takiego, który będzie się nam podobał, i z którym seks będzie wart angażowania się i w ogóle wychodzenia z domu?

To prostsze, niż się wydaje. Partnera do związku dla korzyści można znaleźć przypadkiem w pracy, na studiach oraz podczas realizowania swojego codziennego planu dnia. Nigdy nie wiesz, kogo możesz spotkać za rogiem, dlatego nie zapominaj o uśmiechu, higienie osobistej i ewentualnie gazie pieprzowym, gdyby na skrzyżowaniu jednak czyhał morderca, a nie miłość życia. Szczęściu czasem trzeba pomóc, dlatego warto zalogować się na którymś z portali randkowych. Tam w najszybszy sposób i zdecydowanie najwygodniejszy możesz znaleźć swoją drugą połówkę. Jeśli interesuje Cię wyłącznie przyjaźń z korzyściami, nie zostaniesz zlinczowany, ponieważ prawdopodobnie jest wiele osób, które szukają tego samego. Korzystanie z serwisu randkowego jest proste. Na początku musisz podać swojego maila i udzielić informacji o Twoich preferencjach, zainteresowaniach. Dorzucasz zdjęcie i czekasz, aż administratorzy zatwierdzą Twój profil. Następnie możesz spokojnie wymieniać informacje z wybranymi kobietami lub mężczyznami. Kto wie, być może ktoś z nich będzie tą idealną osobą do stworzenia relacji niestandardowego typu.

Nie masz ochoty zakładać konta na portalach randkowych? Nic straconego, zawsze możesz skorzystać z forów internetowych. Pozwalają one na nieco większą anonimowość, a te najpopularniejsze nie wymagają nawet logowania. Poznawanie nowych użytkowników może być trochę trudniejsze z racji, że wiele osób po prostu stroi sobie tam żarty, myśląc, że ujdzie im to płazem. Tak czy inaczej, jest to jedna z możliwości na poznanie ciekawej osoby. Tak naprawdę w sieci kryje się rzesza ludzi, które chcą kogoś poznać. Istnieje spora szansa, że wiele z tych osób chce poznać właśnie kogoś takiego, jak Ty. Co więcej, będą one zupełnie pasowały do Twoich wyobrażeń o osobie, z którą chcesz stworzyć relację fwb.

Czy związek fwb ma szansę na stanie się długotrwałym związkiem?

Ciężko jest teoretyzować na ten temat, ponieważ zjawisko przyjaźni z korzyściami jest stosunkowo nowe w naszym społeczeństwie. Szczerze mówiąc, nie tyle nowe, ile dopiero teraz mamy odwagę mówić o pewnych kwestiach otwarcie. Nie ma więc żadnych naukowych badań, które poruszałyby tę kwestię, i na których można by się teraz oprzeć. Cała wiedza na temat relacji tego typu opiera się na obserwacjach i hipotezach. Badania z pewnością pojawią się z czasem, ale zanim ich wyniki wejdą w użycie minie jeszcze sporo czasu.

Tymczasem możemy trochę poteoretyzować. Masz ochotę zaciągnąć dziewczynę do łóżka i udaje Ci się to, jednak po jakimś czasie zakochujesz się bez pamięci. Jakie są szanse, że ona odwzajemni uczucie i pozytywnie ustosunkuje się do Twoich oczekiwań? Znacznie większe, niż założy Polak pesymista. W drugą stronę może być trochę gorzej, bo jeśli facet deklaruje, że nie szuka miłości, to prawdopodobnie mówi prawdę i strzała amora nie trzaśnie w niego jeszcze przez co najmniej kilka długich lat. Nie chcemy oczywiście być stereotypowi, jednak warto zaznaczyć, że wiele zależy od charakteru człowieka, jego zainteresowań i planu na życie. Czasami mimo Twoich niezaprzeczalnych zalet pewne osoby pozostaną nieczułe, co niemal zawsze powoduje dość długi smutek.

Patrząc na relację friends with benefits z nieco innej perspektywy, można założyć, że niemal zawsze jest to wstęp do prawdziwej miłości. Dlaczego? Skoro dwie świadome swoich potrzeb, dorosłe osoby, decydują się na współżycie zdecydowanie częstsze, niż stereotypowe dwa razy lub jeden raz, to coś musi być na rzeczy. To wyraźny sygnał, że dana para jest sobą zainteresowana. Z reguły nie sypia się z ludźmi, którzy się nam nie podobają. Chociaż nigdy nie można zakładać, jak potoczy się dana relacja, to można mieć nadzieję, że wyjdzie z tego całkiem fajny związek. Oczywiście to nie seks, a wspólne spędzanie czasu zadecyduje, czy dana osoba pasuje do Twoich oczekiwań.

Zwykle to, co zaczyna się od przyjaźni, ma największe szanse na przetrwanie, dlatego, jeśli relację dla dodatkowych korzyści tworzy jedynie seks i fizyczne pożądanie, to po jakimś czasie zauroczenie po prostu minie, a wtedy tak zwana przyjaźń z korzyściami dobiegnie końca. Często w towarzystwie sporego rozczarowania lub poważnego zawodu miłosnego jednej ze stron. Z kolei, jeśli związek dla korzyści idzie w parze ze świetnym spędzaniem czasu i rozmowami do nocy z alkoholem lub bez to układ jest godny pozazdroszczenia. Ponadto prawie na pewno z takiej przyjaźni wkrótce wykluje się coś poważniejszego.

W przeciwieństwie do miłości platonicznej przyjaźń z korzyściami ma często dobre zakończenie. W praktyce jest zwykle wyrażaniem potrzeby chronienia własnej przestrzeni i poszukiwania takiej osoby, która tę przestrzeń będzie umieć szanować. Chociaż ten typ relacji może budzić sprzeciw tradycjonalistów, to wybór należy do jednostek. Za prywatnym szczęściem prawie nigdy nie stoi jakaś większa idea, czy ideologia. Jesteśmy po prostu ludźmi, którzy tworzą swoje własne centrum wszechświata, które rządzi się własnymi prawami. Czy spotka nas rozczarowanie, czy szczęście, tego nie wiemy nigdy, bez względu na to, jaką podejmiemy decyzję. Jaka będzie konsekwencja Twoich działań? Dowiesz się, kiedy nadejdzie na nie czas. Życie potrafi być kompletnie nieprzewidywalne, co czyni je tak bardzo interesującym. Żadne posiadane informacje nie są w stanie przygotować nas na to, co może się wydarzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *